Zdravotní neboli klasická masáž

Jsme u dalšího dílu o masážích. Základním druhem masáže, které Vám chci představit je

Zdravotní neboli klasická masáž :

 

Tato masáž je základní technikou masáží a masér ji provádí manuálně za použití speciálních olejů nebo emulzí. Jedná se o hloubkovou masáž, vydatnější, tvrdší hmaty.
Je dlouhodobě osvědčenou terapií běžných bolestí těla. Často je i účinnou pomocí na mnohé problémy duše.
Při dnešním hektickém způsobu života namáháme svaly velmi sporadicky, zato vždy jednostranně ( viz jízda v autě, práce na počítači, ale i domácí práce jsou námahou, že pánové). Stálý stres, kterému se nedokážeme vyhnout, nám dále stahuje celé svalové skupiny a posiluje tak nerovnováhu v organizmu. Když potom nárazově fyzicky „zabereme jako za mlada“ ( rekreační sportovci, chalupáři, zahrádkáři i hospodyňky jistě mají tuto zkušenost), tělo není připravené a reakce je bolestivá. Staré bloky se ozvou a nové nečekaně objeví.
Klasická masáž je výborným prostředkem, který umožňuje odstraňování již existujících svalových problémů, bolestí v bedrech, bolestí v oblasti kyčlí, kdy si myslíme, že máme „něco s kyčlí“, bolestí pod lopatkou, bolestí šíje …
Odstraňuje ztuhlost, třeba pokud nemůžete otočit hlavou ( klimatizace, otevřené okénko u auta, průvan), ztuhlé rameno ( nelze zvednout paži a učesat se).
Odstraňuje zkrácení svalů a často snižuje i jinak nutnou medikamentózní zátěž organizmu.
Je ceněna také pro své preventivní účinky.
Masáž působí jako komplex prospěšných účinků na stav svalů, kloubů, šlach i ostatních tkání a orgánových systémů. Je například dobré vědět, že při stresu nám velmi snadno ztuhne svalstvo v okolí krku a beder s účinky jak na perifériích ( horní i dolní končetiny –  např. takzvané mravenčení), tak i jeho vnitřních orgánech ( bolest v oblasti žaludku,..).
Je vhodné stažené svalstvo uvolňovat masáží a použitím antidepresivních olejů účinek zesílit.
Masáží uvolňujeme především svalstvo a podkožní vazivo. Cíleně tak zmírňuje bolest, odstraňuje únavu svalů, zrychluje látkovou výměnu, odplavuje nahromaděné únavové látky, balastní látky např. kyselinu mléčnou ve svalech (jako bolestivý produkt svalové námahy), solí vápníku, vody…
Masáž způsobuje lepší prokrvení svalů, napomáhá návratu krve a mízy ( lymfy) z periferií do oběhového centra. Prospívá i kloubům, díky prokrvení a uvolnění svalových skupin dané oblasti která kloub fixuje, je pak pohyb volnější.
Ztuhlý svalový systém reaguje uvolněním jednotlivých vláken ve svalových snopcích, rozmasírováním spazmů. Umožňuje navození příjemného pocitu tělesné i duševní svěžesti. Je výborným doplňkem vaší komplexní a pravidelné péče o udržení pevného zdraví a vitality do vysokého věku.

Proto si shrňme – masáž :
– prokrvení a prohřátí napomáhá relaxaci masírovaných částí těla a zmírňuje jejich bolestivost.
– urychluje proces regenerace svalů po zátěži, odstraňuje jejich únavu a zvyšuje svalovou výkonnost.
– rozrušuje svalové spazmy, zatvrdliny i srůsty a pravidelnou aplikací zabraňuje jejich opětovnému vzniku.
– pomáhá vyrovnávat následky způsobené jednostrannou činností, přetěžováním při určitém druhu práce a nesprávným držením těla, čímž se výrazně podílí na prevenci bolestí zad a kloubů.
– mechanicky odstraňuje zrohovatělé buňky pokožky, tím uvolňuje vývody potních a mazových žláz a tak podporuje regulační a ochranné pochody zajišťující odolnost povrchu těla proti zevním vlivům.
– prokrvením kůže a podkoží zlepšuje zásobování těchto tkání živinami a kyslíkem, čímž zpomaluje vznik příznaků stárnutí.
– podporuje krevní oběh a usnadňuje srdeční činnost.
– podporuje tok lymfy ( mízy), odplavuje balastní látky, zabraňuje vzniků otoků.
– zrychluje látkovou výměnu, odplavuje nahromaděné únavové látky.
– pravidelnou aplikací celkově utužuje organizmus a stimuluje její imunitní systém.

Klasická masáž je sice základní a nejběžnější technikou, ale vyžaduje také vysoké mistrovství, skvělou znalost anatomie lidského těla a nasazení od maséra. Při oboustranné spolupráci klienta, který na sobě aktivně pracuje, a maséra, který umí a chce, jsou dosažené výsledky obdivuhodné.

Krásné dny přeje Váš masér    Jana Jelínková