Již delší dobu jsem se nedostala k psaní článků a tak to musím trochu napravit. Proto dnešní článek bude věnován reflexní terapii, pro každého nejdostupnější metody alternativní medicíny.
Něco z historie: Jako u všech velmi starých metod a postupů, zůstává i zde pravý původ utajen a proto je i předmětem nejrůznějších diskuzí a sporů.
V Asii se považují za kolébku této metody současně Čína, Vietnam i Indie. Dokonce se tvrdí, že reflexní terapie byla předchůdcem akupunktury. V každém případě jsou první zmínky o této metodě v díle známého Žlutého císaře ze třetího tisíciletí př.n.l. Tehdy se nazývala „metodou pozorování nohou“. Zajímavý nález je zřetelná nástěnná malba z roku 2330 př.n.l., nalezená v hrobce egyptského lékaře, svědčící o tom, že metoda byla od pradávna používána i ve starém Egyptě. Souvislosti mezi reflexními ploškami a příslušnými orgány byly známé i Indiánům Severní i Jižní Ameriky. V těchto zemích se tato metoda využívá v indiánských rezervacích prakticky dodnes. A když se 20. americký prezident Carfield nemohl zbavit bolestí po zranění při atentátu, jediným prostředkem k jejich utišení byla právě reflexní terapie.
Dnes se už asi nikdo nedozví, kdo je opravdu skutečným objevitelem této metody.
A teď již k základům reflexní terapie. Základy vycházejí ze známého poznatku, že na všech zakončeních lidského těla existují reflexní plošky, odpovídající příslušným orgánům nebo oblastem těla. Na uchu, kde jsou plošky příliš malé, se využívá akupunktury.
Na ruce i noze jsou plošky již dostatečně velké a tak pomocí tlaku a masáží reflexních zón a ploch můžeme i doma ovlivňovat celé své tělo. Na ruce jsou tyto plošky lehce otupělé, neb ruce stále používáme. Ale pro ty z nás, kteří si nedosáhnou na nohy, jsou tyto plošky důležité. Nožky máme pěkně schované v botách a proto je na nohách metoda nejúčinnější. Bosky už po strništích nechodíme, což je veliká škoda, jak se záhy dozvíte.
Provádění reflexní terapie na nohou vychází ze čtyř předpokladů ( skutečností).
První je, že lidské tělo se dělí na deset vertikálních ( svislých ) zón. Vedou ve stejných vzdálenostech od sebe přes celé tělo ( od hlavy přes všechny končetiny až po konce prstů na rukách a na nohách). Tyto zóny překrývají všechny orgány a oblasti těla.
Druhou skutečností je horizontální ( vodorovné) rozdělení na tři oblasti. První oblast – skupina orgánů krku a hlavy, tedy všech orgánů nad vodorovnou linií ramen. Druhá oblast – skupina orgánů hrudníku a horní části břicha, tedy mezi rameny a spodním okrajem hrudníku. Třetí oblast – skupina orgánů spodní části břicha a pánve, tedy spodní okraj hrudníku a pánev.
Třetí předpoklad je určení frontální ( přední a zadní). Přední – vše co je od středu těla dopředu je na nártu nohy. Zadní – vše co je od středu těla dozadu je na chodidle.
Čtvrtou je rovina mediánní. Určení co je od páteře (tedy středu těla ) vpravo, je na noze pravé. Co je na těle od páteře vlevo je na noze levé.
Páteř je tedy uprostřed a proto je na obou nohách, přesně na vnitřních stranách na hraně mezi nártem a chodidlem. Párové orgány mají plošky ve stejných zónách vlevo i vpravo. V každém případě tyto zóny představují sice jednoduchou, ale nedocenitelnou anatomicky topografickou pomůcku, bez které by se daly jednotlivé reflexní plošky určovat jen velmi obtížně. Jen u některých orgánů platí tzv. křížové pravidlo, podle kterého se mačká ploška na protější straně, nebo ploška skutečné příčiny výskytu potíže.
Píši zde o nohou, což je od kotníků dolů. Jelikož silně zrohovatělá pokožka paty téměř znemožňuje masáž na patě, provádí se masáž orgánů pánve na bocích chodidla, od okrajů paty až po oba kotníky. Masáž má stejný účinek.
Reflex jde do mozku, ten vyhodnotí vyslanou informaci a pak pošle signál do místa v těle, které jsme právě před tím mačkali. Např.: reflexní ploška bederní páteře ( nikdy nejde jen o obratle, ale i svalíky těsně kolem) tento vzkaz mozek pošle do oblasti bederní páteře a tam se uvolní svalíky kolem.
A teď konečně k vlastní masáži. Je velice jednoduché se naučit, že masáží jemnou ( prsty nebo jedním prstem) lehce tlačíme a hladíme plošku, kterou potřebujeme zklidnit, např.: v zánětu. Ale i silný tlak který je stálý nám působí sedativně a utišuje bolest. Toho se nejlépe dosáhne silným, konstantně působícím přitlačením palce na bolestivou reflexní plošku. Někdy bolest ustane již po deseti až patnácti sekundách, mnohdy to trvá až dvě minuty. U bolestí v oblasti ramene, lokte, páteře, kyčle používáme právě tuto masáž. Tak, jak se v příslušné reflexní oblasti přítlaku uvolní napětí, normalizuje se stav příslušného orgánu v těle.
Pokud potřebujeme oblast probudit k větší práci, mačkáme prstem a to docela vlezle. Samozřejmě ploška bolí, ale pokud vydržíme chvilku mačkat, to znamená malinko pulzovat prstem se stejnou intenzitou (neoddalovat prst od pokožky). Tím je léčená ploška aktivní a posílá aktivní signál.
Nesmíme však překročit hranici únosnosti bolesti, ale zase si pamatujeme, že bez překonání bolesti nepřekonáme nemoc. Masáží můžeme ovlivnit opravdu každou část těla.
U reflexní terapie je možno účinek přesně směřovat, a to nejen na žádaný orgán, ale dokonce na každou jeho část. Dále je u reflexní terapie účinek okamžitý, což má obrovský význam při bolestech. Při akutních potížích a při první pomoci patří do rukou odborníka. Nikdy se nesnažte touto metodou nahradit to, co patří do rukou lékaře !! Je pravda, že pro plošné působení je třeba ošetřovat více reflexních ploch. Této metody je možné úspěšně využít jako diagnostické metody, samozřejmě pouze pro hrubší diagnózu, ale pro prevenci naprosto dostačující. A samozřejmě pak pro vlastní terapii.
Stručné shrnutí této metody: Je jednoduchá, vždy po ruce ( nebo noze) – stačí vlastní prsty. Je to metoda prevence, samopomoci a pomocná při jiné terapii.
A proto masírujte si nožky ( nemusíte přesně znát který orgán nebo svalík zrovna masírujete), když namasírujete celé nožky, budete čerství, odpočinutí a bude vám hned lépe. Dopřávejte jim tu rozkoš. Choďte bosky v trávě, štěrku, písku, po oblázcích, ale až bude teplo. Chůze po hladké ploše např.: koberec, lino, dlažba – není to pravé.
Pro tuto chvíli přeji krásné dny, hodně slunce a ještě více úsměvů kolem sebe.
Váš masér a cvičitel Jana Jelínková