Lymfodrenáže

Po klasické a sportovní masáži přejděme k relativně nové metodě, která zejména ve své přístrojové variantě představuje moderní a účinnou metodu a rychle se šířící novinku.

Lymfodrenáže

Lymfodrenáž je druh masáže, která stimuluje lymfatický oběh a tím zvyšuje celkovou imunitu organizmu.  Obnovuje a posiluje oběh lymfy organizmem. Tím přispívá k látkové výměně, detoxikaci organizmu a odplavování škodlivin z těla. Pomáhá od bolesti svalů i kloubů, zbavuje pocitu těžkých nohou. Velmi příznivě působí na přirozenou regeneraci kůže, při odbourávání pomerančové kůže,urychluje vstřebávání tuků z podkoží.

Metoda byla poprvé veřejnosti představena mezinárodní výstavě zdraví a krásy v Paříži v roce 1936. Její účinnost byla od té doby mnohokrát klinicky ověřena.Provádí se buď manuálně nebo přístrojově.
Manuální lymfodrenáž je druhem ruční masáže. Jde o velmi lehké, jemné,příjemné a jasně definované tahy, kdy se postupuje přesně po cestách lymfatického systému tak, abychom postupně posouvali lymfu z jednotlivých částí těla do centra a aby lymfa pak mohla přejít do krevní cesty.
Při přístrojové lymfodrenáži se používá přístroj. Vlastní programovatelný přístroj je řízený čipovými kartami a ovládá buď speciální kalhoty pro masáž celých dolních končetin včetně bříška ( záleží na typu kalhot) nebo návleky – rukávníky na celé paže. Jak kalhoty, tak rukávníky sestávají z 12 komor s čidly, které se v průběhu masáže řízeně natlakují na přesné hodnoty a opět se definovaně vypouštějí. Dosahuje se tak přesných vlnových efektů, které podle zvoleného programu výrazně podporují lymfatický systém.

Nyní malé opakování znalosti o lymfatickém systému, protože pouze znalý klient plně ocení prospěšnost lymfodrenáže:

Krev není v našem těle jedinou tekutou tkání. Mimo krevního oběhu máme také oběh lymfatický. Lymfatický systém začíná slepě v mezibuněčném prostoru jako síť kapilár ( vlásečnic), dále pak pokračuje komlikovanou sítí lymfatických cév, které probíhají tkáněmi a shromažďují v sobě tekutinu, lymfu ( mízu), uniklou z krevních cév a přebývající v tkáních. Na různých místech jsou do mízních cév vloženy lymfatické uzliny. Je jich na tisíce, od maličkých až po ty co si sami můžeme nahmatat ( např. v tříslech, v podpaží nebo na krku). Všechny mízní cévy se nakonec slévají do dvou velkých mízních cév – hrudního mízovodu a pravého mízovodu. Oba pak ústí do pravé a levé horní duté žíly v hrudníku, které odvádějí lymfu ( mízu) zpět do krevního oběhu. Základní funkcí lymfy je dodávat živiny a odstraňovat odpad.Lymfa je rezervoárem a hlavní transportní cestou pro leukocyty ( bílé krvinky), které právě zde produkují protilátky. Tyto protilátky následně napadají choroboplodné mikroorganizmy (v uzlinách) a pomáhají uvést do chodu celý imunitní systém tak, aby byl schopen bojovat s nemocí. Lymfa rovněž transportuje bílkoviny, tuky, buněčné zbytky a zplodiny tkáňového metabolizmu. Lymfatické cévy jsou ve všech tělesných tkáních s vyjímkou centrálního nervového systému.
Lymfatický systém nemá svoji vlastní pumpu, jako má krevní oběh srdce a proto je nutné ji rozproudit – apříklad pravidelným cvičením ráno a večer. Mnozí z nás bohužel ráno nemají čas ani na zprávy o počasí, natož na půlhodinový strečink. Speciální masáží ruční a nebo přístrojovou obnovíme a zvýšíme oběh lymfy, aby mohla správně odvádět z těla toxické látky.
Lymfatický systém může samozřejmě selhávat. Ať už je příčina vrozená či získaná přetížením, úrazem, operací, infekcí či prostým lenošením, dlouhým sezením nemá potom lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží. Vznikají tak otoky části nebo celých nohou, rukou, opuchlá oční víčka. Podporují vznik celulitidy a zhoršují stav pokožky.

Léčbu těchto problémů potom provádějí speciálně vyškolení lékaři a sestry – lymfoterapeuti. U nás je zakladatelem celé školy Mudr. Miroslav Bechyně.

U lymfodrenáže je indikace použití:

z kosmetického hlediska při:
* kosmetické masáži zaměřené na odstranění celulitidy
* zlepšení tonusu kůže
* zaměření na zlepšení vzhledu, tvarování a formování postavy
* masáže zaměřené na zvýšení pružnosti pokožky, odstranění pocitu těžkých nohou

z medicínského hlediska při:
* vrozená postižení mízního systému
* postižení mízního systému vlivem – úrazu, po operacích, zánětech a ozáření
* kožní problémy – akné, lupénka, bércové vředy, růže, ….
* neurologické choroby – různé druhy plegií, migrény, vazomotorické bolesti hlavy, ….
* revmatoidní artritida, artrozy kloubů a páteře, revmatizmus v chronickém stadiu
* z ORL – časté záněty dutin, chronická rýma,…
* edémy, obezita, nadváha, alergie
* prevence při dlouhém stání, sezení u počítače
* snižuje zadržování tekutin
* rehabilitace sportovců a pracovníků s vysokým zatížením nohou či rukou

Kontraindikace použití :
* otoky způsobené onemocněním srdce, jater, ledvin
* akutní, virové nebo bakteriální onemocnění
* akutní žilní onemocnění

Pokud si nejste jisti, zda můžete tyto masáže absolvovat, poraďte se se svým lékařem.

Krásné dny přeje Váš masér  Jana Jelínková